Každý designér i webdesignér musí hlídat nové trendy a hledat inspiraci. K tomu musím říct, že hodně slýchávám, že webdesign je vnímán jako disciplína umění, ale praxe je úplně jiná. Než umělci, kteří kreslí obrazy se spíš webdesign blíží produktovému designu. Stejně jako u produktů (např. kávovar) se musí skloubit špičkový design s praktičností spolu se snadnou použitelností.  Tímto se zabývá přesně UX design, ale nyní už k tomu, kde beru inspiraci já a jak s ní pracuji.

 

chcigrafika.cz
Tento poměrně nový projekt je sbírkou nejlepších webdesignérů z České a Slovenské republiky. Najdete zde tvůrce, kteří jsou autory designu webů jako Škoda Auto nebo oficiálního webu Karlových Varů. Každý webdesignér musí také zveřejnit svou hodinovou sazbu, která se většinou na soukromých portfoliích nezveřejňuje.

 

chcigrafika.cz

 

Behance.net
Největší sbírka designérů ve světovém měřítku. Já osobně jsem na behance.net skoro každý den a nejlepší projekty si ukládám do svých sbírek podle typu. Nacházím zde inspiraci pro weby, e-shopy, ale i loga a korporátní design.

Zajímavost: 
Je to překvapením, ale na Behance najdete spousta špičkových designérů ze sousedního Polska. Těžko říct, jak to ti kluci dělají, ale polští webdesignéři patří ke špičce v oboru minimálně na evropské úrovni. 

 

behance

 

Top agentury v ČR/SK
Sleduji také i nejlepší české a slovenské agentury, které tvoří weby a e-shopy v řádech sta tisíců korun. Velmi inspirativní weby jsou např. www.mattoni.czwww.saeco-espresso.cz nebo www.klenotyaurum.cz . Tyto weby byly vytvořeny ve skvělých agenturách jako Giant interactive, nebo Symbio.

 

mattoni.cz

 

Awwwards.com
Světově nejznamější ocenění webů. Sestavená odborná porota hodnotí několik desítek přihlášených webu týdně. Každý den vyberou ten nejlepší a přidělí ocenění “Site of the day”, 12x do roka pak “Site of the month”. Musím říct, že za poslední roky se zde objevují i velmi povedené české projekty, a ne jeden ročně si takové ocenění také odnese. 

 

awwwards